Nasjonal skyte konkurranse 2025 for reservister (NROF nivå-3)

Sted: Terningmoen Skytefelt Eleverum (link).

Tid: Fredag 6. juni 2025 kl. 10:00.

Påmelding: https://app.rubic.no/Public/Events/29451

NROF avd. Sunnfjord og Ytre Sogn arrangerer nasjonal skyte konkurranse (NSK) 2025 for reservister i samarbeid med Hærens våpenskole (HVS), som arrangerer NSK 2025 for alle som er i styrke strukturen onsdag og torsdag før vårt arrangement.

Om du lurer på hva ordinært NSK er for noe, finner du litt info om det her:

https://www.youtube.com/watch?v=_mExkkCUlic

Som en del av den pågående testingen NROF nå gjør med bruk og utvikling av Shoot’n Score It (SSI) til bruk ved nivå-3 stevner. Vil «scoring» gjøres med SSI på dette stevnet, og resultatlister i T1, T2 og Åpen genereres og publiseres også i SSI. Alle må derfor i tillegg til påmelding i Rubic også melde seg på i SSI her:

https://shootnscoreit.com/event/22/23060/

Hensikten med konkurransen er å utfordre skyteferdighetene til den enkelte med en målsetning om å øke ferdigheter og motivere til å videreutvikle sine egne, og avdelingens skyteferdigheter. De øvelsene man vil møte i denne konkurransen kan ses på som summen av de fleste skytetabeller i forsvaret og vil være relevante og god trening for alle reservister. Dette er også en arena der ulike NROF avdelinger kan komme sammen for å konkurrere, utveksle erfaringer og være en fagarena for videreutvikling av nivå-3 skyting i NROF.

NIVÅ -3, KONKURRANSEREGLEMENT følges, og det er krav til å ha videregående skytter(nivå-3) status for å kunne delta. Det blir kombinerte øvelser, der stagene som HVS har benyttet til ordinært NSK blir gjenbrukt.

Det blir mulig å stille i enten T1, T2 eller åpen klasse. Følgende registreringer benyttes i «Shoot’N’Score it» (SSI) for de ulike NROF klassene:

T1 = Halvautomatiske armegevær, kaliber 7,62x51mm, sentertenning

T2 = Halvautomatiske armegevær, kaliber 5,56x45mm, sentertenning

Åpen = Halvautomatisk armegevær kaliber 5,56x45mm eller 7,62x51mm, sentertenning

Det vil bli gjennomført tilfeldige stikkprøve kontroller av deltakernes våpen opp mot skytereglementet. Avvik vil kunne medføre diskvalifikasjon fra konkurransen eller endring av klasse.

Utdrag fra Skytereglementet side: 46. – 47. og 51.

«2.2.Våpen og klasser»

«Det kan arrangeres rene pistol, rene rifle eller kombinerte konkurranser. Det konkurreres i alle konkurranser i to klasser: Åpen klasse eller Tjenesteklasse. Det benyttes våpen i henhold til skytereglements kapittel om «VÅPEN», dog ikke klasse 3 for rifle eller 22 LR .Aktuelle kombinasjoner av pistol- og rifleklasser er som følger:

– Kombinasjon – Tjenesteklasser: Tjenestepistol skytes sammen med en av rifleklassene 1eller 2. (Kombinasjonene T1 og T2)- Kombinasjon 

– Åpen klasse: Standardpistol skytes sammen med rifleklasse

Skytteren må stille i Åpen klasse, dersom ikke begge våpen passer i Tjenesteklassen. I rene pistolkonkurranser skilles klassene mellom om pistolen er godkjent innenfor skytereglementets NROF Standard som skyter i Åpen klassen eller NROF Tjenestepistol. I rene riflekonkurranser stiller våpen i klasse 1 eller 2 i Tjenesteklasse, mens våpen i klasse 4 stiller i Åpen klasse. I det enkelte stevne er det kun tillatt å starte i en klasse, med maksimalt to våpen, henholdsvis en pistol og en rifle. Det er kun tillatt ett pistolhylster på kroppen. Det kreves minimum 3 magasiner til hvert våpen.»

«6.5.Premiering»

«Resultatlister i T1, T2 og Åpen lages. 

Det deles ut 1/3 glasspremier i hver av klassene T1, T2 og Åpen. 

Rene pistolmesterskap premierer kun Tjeneste og Åpen. 

Mesterskapsmedaljer deles ut i tjenesteklassen på NM.»

Det jobbes med å få på plass et overnattingstilbud for tilreisende deltakere.

Sett av datoen 6. juni i kalenderen din.